Frankfurte vykusioje parodoje „Light + Building 2022“ buvo pristatytos apšvietimo ir pastatų automatizacijos naujovės. Dar aidint didžiausios sektoriaus parodos atgarsiams, apžvelgiame naujausias šių metų ir ateinančio sezono technologijų ir dizaino inovacijas.
Apšvietimas kaip architektūros dalis – reikšmingas veiksnys žmogaus gerovei, gyvenimo ritmui, saugumui. Šiais metais daug dėmesio skiriama apšvietimo kaip švaros funkcijai, kuomet šviesos pagalba valomas pastatuose cirkuliuojantis oras bei dezinfekuojami paviršiai.
„Reikšmingi pokyčiai buvo stebimi dekoratyvinių šviestuvų sprendimuose, kuomet burbulus ir baltus gaubtus keičia spalvotas stiklas, taip pat akcentinio apšvietimo gaminiuose. Bene ryškiausia kryptis sektoriuje – išmaniųjų namų sprendimų plėtra, kuomet išmanaus apšvietimo naujovės tampa prieinamos kiekvienam namų ūkiui“, – apie sektoriaus tendencijas iš parodos pasakojo Namų idėjų centro NIC atstovė Rasa Vileikytė.
Apšvietimas – išmanaus ir „sujungto“ pasaulio centre. Būtinybė tausoti išteklius, auganti natūralių, neapdorotų medžiagų bei biologiško plastiko paklausa suteikia dizaineriams naujas erdves kūrybai. „Didžiausią nuostabą kelia, kuomet visus tvarumo ir išmaniuosius sprendimus dizaineriai ir inžinieriai integruoja į iš pirmo žvilgsnio paprastą lemputę“, – pasakojo R. Vileikytė.
Tvarumas ir ekologiškas dizainas parodoje buvo išskiriami kaip jungiamoji grandis ir įkvėpimas visiems šiuolaikiniams sprendimams. „Tvarumas išlieka svarbia tema, vienijančia visas svarbiausias tendencijas. Žmogaus atsigręžimas į gyvąjį pasaulį atskleidžiamas per natūralių medžiagų panaudojimą, spalvas bei gaminių perdirbimo galimybes. Tai pamatas kuriantiems ateičiai“, – pasakojo R. Vileikytė.
Netikėtos formos
Kūrėjai parodoje pristatė skaitmeninės ateities ir futuristinės architektūros vizualizacijas, kuriamas iš organinių apšvietimo šaltinių, beformių siluetų ar ateities žaidybinių pasaulių. Ekspozicijose buvo pristatyti permatomi, satiną primenantys paviršiai, rankų darbo stiklo formos, išpildytos įstabiais apšvietimo efektais, bei skaitmeninės komunikacijos sistemos, papildytos dezinfekavimo ultravioletiniais spinduliais technologijomis.
Naujos kartos medžiagos
Šiuolaikinis dizainas atspindi gamtos vertybes – tvarią energiją, natūralų grožį. Šias apraiškas galime stebėti per rafinuotas medžiagiškumo inovacijas. „Naujos kartos medžiagos interjero sprendimuose – sparčiai auganti kryptis. Kaip pavyzdį galima įvardyti celiuliozės audinį, gaminamą iš vaisių pluošto ir naudojamą lempų gaubtams. Siekiamybe tapo inovacijų idėjas paimti iš gamtos, jas išpildyti ir pritaikyti namų ar kitoms erdvėms. Technologines inovacijas išpildo spalviškumo kuriama estetika, kurioje gamta atsiskleidžia šiltų žemės ir mineralų atspalviais. Visa tai dedikuota organinio gyvenimo ištakoms“, – pasakojo specialistė.
Minimalizmas
Stebima tendencija, kai elegacija, subtilus nuosaikumas ir asketizmas išpildo net erdves, kurioms keliami aukščiausi lūkesčiai. Čia pasitarnauja visiems gerai pažįstamos geometrinės formos, atnaujintos pridedant naujus minimalistinius akcentus. Elegantiška spalvų paletė su tamsiomis, ryškiomis užuominomis dera su šviesiais atspalviais, sušvelnina griežtas šviestuvų formas bei kuria išpildytą dizainą.
Išmanūs sprendimai
„Šviesa leidžia geriau suprasti mus supantį pasaulį, lemia mūsų savijautą, sveikatą ir veiklumą. Šviesos intensyvumas gali pakelti darbingumą, padidinti dėmesio sutelkimą, sveikatą ir komfortą, tuo pačiu metu apšvietimo kaštus sumažinant iki 40 proc.“, – pasakojo Namų idėjų centro NIC atstovė.
Parodoje buvo pristatyti sensoriai, kurie, priklausomai nuo saulės intensyvumo ar vidaus apšvietimo, automatiškai subalansuoja langų toną. Šiuolaikinės apšvietimo sistemos automatiškai sureguliuoja šviesos raiškumą, priklausomai nuo paros meto, taip atitinkamu metu sukuriant tinkamiausią apšvietimą. Apšvietimas gali būti automatizuojamas, atsižvelgiant į laiką, žmonių atliekamą veiklą.
Akcentinio apšvietimo sprendimai
Vis daugiau gamintojų pristato magnetines apšvietimo sistemas. Didelio susidomėjimo ši sistema sulaukė dėl savo funkcionalumo, patogumo naudoti ir energetinio efektyvumo. Magneto principu veikiantys šviestuvai tvirtinami prie metalinių bėgelių, kurie prietaisui tiekia reikiamą energijos kiekį. Todėl šviesos šaltinį galima lengvai nuimti ir pritvirtinti naujoje vietoje. „Tokie šviestuvai vertinami ir dėl plačių galimybių nustatyti reikiamą šviesos sklidimo kampą, apšvietimo intensyvumą ir toną, bei 360 laipsnių krypties keitimo galimybių. Metalinis tvirtinimo rėmas pagamintas taip, kad optimaliai naudotų energetinius resursus“, – pasakojo R. Vileikytė. Pasak specialistės, viena didžiausių naujienų parodoje – lankstūs šviečiantys vamzdeliai, galintys įgauti įvairiausias formas. Šie sprendimai keičia jau įprastomis tapusias paslėptas LED juostas.
„Augantys energetinių išteklių kaštai daugelį verčia susimąstyti apie išmanius energijos taupymo sprendimus. Parodoje pristatytos inovacijos reaguoja į šias realijas. Naujausi gaminiai subalansuoja energetinių išteklių taupymą su patogiu gyvenimu. Parodoje buvo stebima mažiau kiniškų produktų atstovų, daugiau dėmesio skiriama kokybei, EU sertifikatams, pažymintiems realius energetinius rodiklius“, – pasakojimą apie naujausias apšvietimo tendencijas iš parodos pabaigė R. Vileikytė.