Židinys be spragsinčių malkų
Namas Ir Aš

Nieko nebestebina galimybė nuotoliniu būdu įjungti dujinį šildymo katilą, šilumos siurblį ar elektrinį šildymą. Tačiau ar galima nebūnant namuose išmaniuoju telefonu uždegti židinį? Pasirodo – taip. Šiuolaikiniai dujiniai židiniai turi tokią funkciją.

Dujiniai židiniai jau nėra kažkokia naujiena, pastaraisiais metais jie tampa vis populiaresni. Priežasčių – ne viena. Tokių židinių gamintojai ir pardavėjai pirmiausia akcentuoja patogumą. Mat nereikia rūpintis malkomis, nereikia valyti pelenų, prižiūrėti švaros. Galiausiai nereikia kurstyti židinio.

Kalbant apie išmaniuosius namus, dujiniai židiniai visiškai atitinka jų koncepciją: įjungti dujinį židinį būnant namuose užtrunka keletą sekundžių, kol paspaudžiamas nuotolinio valdymo pulto mygtukas. O jeigu nesate namuose, įjungti židinį galima per programėlę mobiliajame telefone.

Reguliuoti dujinį židinį irgi galima nuotoliniu būdu. Galima nustatyti režimą, kai židinys išsijungs pasiekus norimą temperatūrą, o atvėsęs – vėl įsijungs.

Dujiniai židiniai nedega melsva liepsna, kaip įprasta matyti degančias dujas. Kai kurie gamintojai degiklius sumontuoja keraminėse „malkose“, kad įsižiebus liepsnai atrodytų, jog ugniakure dega tikros malkos.

Taip pat yra gaminami dujiniai židiniai su vadinamąja „eko“ funkcija, leidžiančia mažinti dujų suvartojimą neprarandant natūralaus ugnies vaizdo. „Eko“ režimas reguliuoja liepsnos aukštį laikui bėgant, atsižvelgiant į nustatytą modelį per tam skirtą programą.

Citata:Biožidiniai įrengiami daugiau kaip namų dekoro detalė. O dujiniai židiniai gali būti tuo šilumos šaltiniu, kuris apšildo visus namus.

Kai kuriuose dujiniuose židiniuose yra daugiau nei vienas degiklis. Namo šeimininkas gali išjungti vieną židinio sekciją – tai leistų sutaupyti iki 50 proc. dujų, neprarandant unikalaus auksinės liepsnos vaizdo. To visiškai užtenka norimai kambario temperatūrai palaikyti.

Atkreiptinas dėmesys ir į tokių židinių ekologiškumą – degdami dujiniai židiniai į aplinką neišmeta taršių medžiagų.

Pasižymi dideliu efektyvumu

Specialistai atkreipia dėmesį, kad dujiniai židiniai nėra vien tik interjero detalė. Tai yra šilumos šaltinis, kuriuo galima visiškai patenkinti šildymo poreikius. Prie židinio galima įrengti ortakius, kuriais šiluma būtų nukreipiama į norimas patalpas.

Yra galimybė tokius židinius jungti prie centralizuotos šildymo sistemos – radiatorinės ar grindinio šildymo. Šilumnešis tokiu atveju įšyla nuo židinio korpuso ir paskleidžia šilumą po visus namus. Čia verta atkreipti dėmesį į tai, kad veikdami tokiu principu dujų židiniai gali būti labai aukšto naudingumo koeficiento, siekiančio 95 proc.

Dujiniai židiniai dažnai supainiojami su taip pat populiariais biožidiniais. Tačiau tarp jų didelis skirtumas. Biožidiniai įrengiami daugiau kaip namų dekoro detalė. O dujiniai židiniai gali būti tuo šilumos šaltiniu, kuris apšildo visus namus.

Dujiniai židiniai veikia labai paprastu principu, kaip ir dujinė viryklė: prie degiklio sumontuojamas dujų tiekimo mechanizmas. Degimo procesas prasideda tuomet, kai židinio degimo kapsulės viduje esantis mechanizmas paleidžia žiežirbą. Ši pagauna dujas ir taip įsiplieskia liepsna. Šiluma iš židinio į namus patenka pro specialų stiklą, kuris praleidžia šilumą, tačiau apsaugo nuo atviros liepsnos ar degimo produktų.

Nebūtinas kaminas

Kai montuojamos dujinės viryklės, nebūtinas specialus degimo produktų išmetimo vamzdis, kitaip tariant, kaminas. O dujiniams židiniams, kaip ir bet kuriems kitiems židiniams ar katilams, reikalingas oro tiekimas. Tokiu būdu geriausia įrengti dvisienius dūmtraukius, kuriais pasišalintų degimo produktai ir būtų tiekiamas oras į ugniakurą, neprarandant pastate sandarumo.

Kitas, kiek paprastesnis, būdas – įrengti koncentrinį dūmtraukį per sieną, kaip tai daroma įrengiant dujinius šildymo katilus. Kokį būdą geriau pasirinkti, turi patarti specialistai atsižvelgdami į projektą ir technines sąlygas.

Renkantis dujinį židinį, būtina atkreipti dėmesį į kokybę: labai svarbi paties degiklio kokybė, sudėtinių dalių kokybė, valdymo sistema ir įdegimo sistema. Taip pat svarbu pasidomėti, ar gamintojas patikimas, ar specializuojasi dujinių židinių gamyboje, ar pardavėjas turi specialistų, teikiančių garantinį aptarnavimą.

Būtina atkreipti dėmesį ir į dujinio židinio montavimą: ar pardavėjas tik parduoda židinį ir rekomenduoja montavimą, ar siūlo kompleksinę paslaugą: pardavimą, kamino prijungimą, židinio montavimą, derinimą ir servisą.

Visa tai svarbu, nes rinkai siūloma ir pigesnių, ne visuomet aukščiausios kokybės gaminių. Įsigijus pigesnį ir ne tokį kokybišką produktą, vėliau gali kilti problemų dėl garantijos teikimo ir techninio aptarnavimo, kadangi specialistų, kurie jį vykdytų, tokios kompanijos dažnai neturi. Dujinis židinys turi elektroninį valdymą, todėl labai svarbu, kad pardavėjas turėtų ir specialistų, įdiegiančių tokius židinius ir atliekančių jų aptarnavimą. O montuotojai privalo turėti sertifikatus, kurie leidžia montuoti dujinius prietaisus, kitaip galite turėti problemų dėl savo įrenginio pridavimo ar eksploatavimo, nes teikiamas servisas yra vienas svarbiausių dalykų.

Populiarus sprendimas butuose

Dujiniai židiniai dėl savo montavimo ir veikimo ypatumų labai tinkami aukštos energinio naudingumo klasės namams. Dujos laikomos viena ekologiškiausių kuro rūšių, skirtingai nei medienos ir biomasės, kuri degdama išskiria dūmus, židiniuose kaupiasi pelenai. Todėl dujinių židinių gamintojai ragina tapti vadinamosios žaliosios energijos vartotojais.

Dujinių židinių formų ir įrengimo būdų yra išties nemažai. Tokie židiniai gali būti ir iki 2 metrų pločio, gali būti atviri, be stiklo, gali būti ir kampiniai. Taip pat vertikalūs, aukšti ir siauri.

Žodžiu, skirtingi gamintojai gali pasiūlyti ir skirtingo dizaino sprendimų. Vienų dujiniai židiniai gali būti vienpusiai arba dvipusiai. Dvipusis – tai įmontuotas į pertvarą ar sieną, kuri atskiria erdves, ir ugnis bus matoma vienodai iš dviejų patalpų.

Yra ir nedidelių dujinių židinių. Juos dažniau mėgsta įsirengti butuose nei individualiuose namuose. Kadangi dujiniai židiniai neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, butuose esančių dviejų ventiliacijos sistemos vamzdžių visiškai užtenka saugiam dujinių židinių eksploatavimui. Vienu vamzdžiu keliauja oras, kitu – iškeliauja anglies dvideginis.

Mato ne vien privalumus

Nors dujiniai židiniai yra tinkamas sprendimas tam tikromis situacijomis, aprašyti jų privalumai įtikina ne visus. Šildymo įrangos ekspertas Vytautas Misiūnas šiuos šildymo prietaisus vertina skeptiškai.

„Nuolat kalbame apie tai, kad reikia atsisakyti iškastinio kuro ir naudoti atsinaujinančius resursus. Tad žvelgiant per šią prizmę, dujiniai židiniai prieštarauja numatytiems strateginiams tikslams, nes dujos laikomos iškastiniu kuru“, – sakė V. Misiūnas.

Jis taip pat užsiminė, kad dujinių židinių veikimas priklausomas nuo elektros energijos tiekimo. Be to, kalbant apie aplinkos taršą, dujiniai židiniai jau yra laikomi taršesniais nei naujausi malkomis kūrenami židiniai.

„Galiausiai dujinis židinys tikrai neatstos malkomis kūrenamo židinio savo natūralumu, neteiks tiek jaukumo, liepsnos grožio. Namai nejaus natūralaus medžio kvapo. Dujinius židinius aš pavadinčiau alternatyviu sprendimu tiems, kurie tingi prižiūrėti malkomis kūrenamą židinį, – paspaudžia mygtuką ir jau viskas veikia“, – įvertino šildymo įrangos ekspertas.

Straipsnio komentarai

Siųsti
Statyk! statyk