Pixabay
Kainos aukso vidurio beieškant: karkasinis ar modulinis?
Namas Ir Aš

Įsigyti gamykloje sukomplektuotą skydinį namą pigiau, nei statytis sklype. Ieškome atsakymo, ar tai tiesa ir kokie privalumai vienu ir kitu atveju.

Turbūt nė vienas nesiginčys dėl patogumo ir darbų spartos, kai gamykloje surinktas namas sklype pastatomas per kelias dienas. Visgi specialistai pirmiausia pabrėžia kitas ypatybes. „Galimybė sumažinti išlaidų eilutę dar ne viskas – reikia gerai pasverti visas dedamąsias ir tik tada priimti sprendimą“, – vertindamas kainos kriterijus sakė energiškai efektyvių namų statybų specialistas Martynas Ramonas.

Karkasinius namus statančios įmonės dažnai pabrėžia, kad tokie namai yra šiek tiek pigesni nei moduliniai. Tai esą yra susiję su galimybe pasisamdyti meistrus, dirbančius pagal individualios veiklos pažymėjimą ar patentą. M. Ramonas atkreipė dėmesį, kad, siekiant sumažinti išlaidas, reikėtų nepamiršti dar vieno svarbaus dalyko: ar statytojai duos garantiją? „Tarkime, pradėjo skilinėti sienos – ant kieno pečių guls atsakomybė? Tai esminis klausimas“, – sakė jis.

Būtent teikiamas garantijas modulinių namų gamintojai dažnai įvardija kaip didžiausią privalumą. Pats pasirinkęs modulinės konstrukcijos namą, M. Ramonas patvirtino – taip, jei už gaminį atsakinga viena šalis. Prireikus gali išsireikalauti padengti nuostolius ne tik dėl, pavyzdžiui, skilinėjančių sienų, bet ir dėl netinkamos elektros instaliacijos ar blogai įstatytų langų.

Visi statybos būdai geri

M. Ramonas pasakoja apie klientą, kuris pasirinko karkasinių namų statytoją iš dalies dėl to, kad šis variantas pigesnis. Kita vertus, jis nesirinko paties pigiausio karkasinių namų statytojo. Statytojas atsakingas už didžiąją dalį visų įgyvendintų sprendinių: medžiagų tiekimą, elektros instaliaciją, langų montavimą. „Kuo daugiau kompleksinių sprendimų vienose rankose, tuo mažesnė klaidų tikimybė. Bet tai gali atsieiti brangiau“, – pažymėjo jis.

M. Ramonas akcentavo, kad visi statybos būdai, patvirtinti rinkoje, turintys sertifikatus ir ilgalaikę praktiką, yra geri. Visgi ieškant pigesnio sprendimo neverta samdyti bet kokių meistrų iš neaiškių skelbimų puslapių. Verčiau kreiptis į įmonę, turinčią patirties, su kuria būtų galima pasirašyti normalią juridinę sutartį, įpareigojant meistrus darbą atlikti kokybiškai. Pasak M. Ramono, tada galėsi būti ramus, kad atsitikus bėdai meistrai sureaguos, ištaisys padarytą broką. Svarbu sužinoti apie anksčiau įmonės vykdytus objektus: ar yra statę tokių namų, ar meistrai turi gerų rekomendacijų.

Citata:Visi statybos būdai, patvirtinti rinkoje, turintys sertifikatus ir ilgalaikę praktiką, yra geri. Visgi ieškant pigesnio sprendimo neverta samdyti bet kokių meistrų iš neaiškių skelbimų puslapių.

Paklausus, ar iš tiesų gamykloje surinktas modulinis namas gali atsieiti pigiau, nei statantis statybvietėje, projektuotojas su tuo nesutiko. Jo teigimu, moduliniai namai, surinkti gamykloje, už karkasinius gali būti trečdaliu brangesni, tačiau tikslią kainą sunku įvertinti – priklauso nuo namo architektūros, konstrukcinių sprendimų.

Kiekvienas objektas – atskira istorija

„Projektas projektui nelygu. Paėmus kokybiškai atlikto karkasinio ir modulinio namų projektus, kur įvykdyti architektūriniai ir energinio efektyvumo standartai ir reikalavimai, galbūt nebūtų didelio skirtumo. Šičia kalba labiau suktųsi apie sutaupytą laiką, tam tikrų kokybinių dalykų sprendimus“, – teigė jis ir pridūrė, kad su modulinius namus gaminančia kompanija pasirašius sutartį, patvirtinus pagrindinius faktorius gali tiesiog išvažiuoti dviem mėnesiams atostogų ir nesukti sau galvos, kaip vyksta statybos. Pastatas pagaminamas modulinių namų gamykloje, vėliau atgabenamas į sklypą ir sumontuojamas.

Sąmatoje – laiko sąnaudos

Statantis karkasinį namą, viskas priešingai – daug darbų galima organizuoti pačiam. Taip galbūt sutaupysi šiek tiek pinigų, bet, anot M. Ramono, iššvaistysi nemažai laiko.

„Reikia įvertinti savo laiką, jį taip pat įtraukti į sąmatą. Na, nebent samdytis patyrusių meistrų brigadą, jiems patikėti ne tik statybos darbų, bet ir organizavimo bei procesų priežiūros klausimus, tokius kaip medžiagų užsakymas, jų atvežimas, iškrovimas. Bet vėl sąmatos eilutė atitinkamai išaugs. Tikėtina, kad bus mažesnė nei modulinio namo, tačiau skirtumas jau bus nežymus, didelio stebuklo neverta tikėtis“, – sakė specialistas.

Kitas klausimas – architektūriniai sprendimai. Modulinių namų gamintojai tikina, kad greitai pastatomam namui nėra jokių apribojimų dėl vidaus patalpų planavimo galimybių ar dizaino. Tačiau M. Ramonas linkęs abejoti, ar tikrai verta imtis nestandartinio projekto. „Neabejoju, kad gamintojai yra žengę daug protingų žingsnių, kad pasiūlytų pagrįstai ekonomišką sprendimą. Įmanoma didinti namo plotį, aukštį, tūrį. Jei norėsite įgyvendinti neeilinį architektūrinį sprendimą, reikėtų gerai paanalizuoti, apsvarstyti su gamintoju. Gamykloje yra taikomi konstrukciniai ir kitokie apribojimai, kuriuos įveikti galima, bet tai nemažai kainuoja. Netipinis, sudėtingesnis architektūrinis sprendimas reikalauja papildomo darbo, detalių, transporto ir montavimo sąnaudų. Tad natūralu, kad kaina šokteli į viršų“, – sakė M. Ramonas.

Modulinių namų gamintojai atkreipia dėmesį, kad klaidų tikimybė gamyklose sumažinta iki 1–2 proc., naudojamos aukštos kokybės medžiagos. Be to, suteikiama garantija.

„Kokį gaminį rinktis? Reikia žvelgti plačiau – esmė yra ne vien kaina, bet ir tai, ką už ją gauni. Kitaip tariant, svarbus pridėtinės vertės rodiklis. Sprendimą geriausia būtų priimti sudėjus visas dedamąsias. Gavus skaičius sugriūva visi mitai. Kaina mažai skiriasi, užtat pasirinkus modulinį namą išsisprendžia daugelis problemų, tampančių tikru galvos skausmu“, – įsitikinęs projektuotojas.

Be abejo, svarbūs ir kiti faktoriai. Vienas jų – atsiskaitymo būdai. Profesionalias paslaugas modulinių namų gamybai ir montavimui teikiančios bendrovės atstovas sakė, kad pradinis įnašas siekia 50 proc. namo vertės. „Ne kiekvienas žmogus gali sau leisti iškart tiek sumokėti, dažniausiai perkama su banko paskola. Problema dažna, tačiau apie ją mažai kalbama. Statantis karkasinį namą kartais nereikalinga vienu metu didelė suma. Kai iškyla tokio namo sienos, tuomet kviečiami nekilnojamojo turto vertintojai, daromas dalinis įkeitimas ir gaunama paskola. Deja, to nepadarysi pasirinkęs modulinį namą. Tad reikia įsivertinti galimybes, ar nebus finansinių problemų“, – įspėjo M. Ramonas.

Modulinių namų statyba užsiimančios bendrovės specialistai išskyrė jų privalumus: namas palieka gamybos salę visiškai įrengtas, su visais inžineriniais tinklais – elektros, vandentiekio, šildymo. Moduliniai namai gamykloje surenkami per 1–3 mėnesius, atvežami į sklypą ir pastatomi ant pamatų.

„Laiko prasme tai greitas sprendimas, bet finansine – iššūkis, su kuriuo ne kiekvienas gali susitvarkyti. Tai vienas pagrindinių dalykų“, – reziumavo M. Ramonas.

Statyk! statyk