Pixabay
Kaip atnaujinti namus neviršijant biudžeto?
Pranešimas spaudai

Būsto atnaujinimas dažnai yra suvokiamas kaip didelis projektas, reikalaujantis nemažų finansinių ir laiko investicijų. Ekspertai pataria, kada vertėtų pradėti galvoti apie būsto atnaujinimą, kaip sutaupyti remonto metu ir pabrėžia, kad svarbu iš anksto numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms.

Būsto atnaujinimas dažnai reikalauja didelių investicijų, todėl tampa vis dažnesne paskolos ėmimo priežastimi. Statistika rodo, kad 2023 m. pirmąjį pusmetį paskolų būsto atnaujinimui skaičius Lietuvoje išaugo apie 15 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu 2022 m. Taip pat net 60 proc. žmonių, ėmusių paskolas būsto atnaujinimui, tai daro ir norėdami padidinti savo būsto vertę.

Pasak „MM studija“ įkūrėjų Gabrielės Monikos Žemaitytės ir Lauros Marijos Mačiulienės, tinkamas būsto atnaujinimas – tai svarbus įvykis, kuris ne tik ženkliai didina nekilnojamojo turto vertę, bet ir padeda pagerinti gyvenimo kokybę, prisideda prie asmeninės gerovės ir kasdienio efektyvumo.

Pasak jų, šiandieniniame pasaulyje, kai technologijos ir gyvenimo būdas sparčiai keičiasi, interjero dizainas taip pat reikalauja lankstumo ir kūrybiškumo. Tinkamas planavimas, sumanus biudžeto valdymas, ergonomikos principai ir stiliaus pasirinkimas tampa esminiais veiksniais, padedančiais sukurti erdvę, kuri ne tik atitinka namų šeimininko poreikius, bet ir padeda išreikšti asmeninį stilių. Nepaisant būsto dydžio ar biudžeto, atidžiai planuojant ir atsižvelgiant į šiuos principus, galima sukurti namus, kurie pagerins kasdienį gyvenimą.

Signalas, kad laikas atnaujinti namus

Apie namų atnaujinimą verta pradėti galvoti, jei būstas yra senas ar kai nusidėvėjimo požymiai tampa akivaizdūs.

„Susidėvėjusios grindys, nublukusios sienos, lubos ar pasenusi santechnika – visi šie ženklai signalizuoja, kad atėjo laikas atsinaujinti. Tokios nesprendžiamos problemos, kaip pelėsiai, seni elektros laidai ar nesandarūs langai, gali sukelti rimtesnius nesklandumus, – atkreipia dėmesį specialistės. – Dar viena svarbi paskata būsto atnaujinimui – poreikių neatitinkantis išplanavimas, pasenusi įranga ar tiesiog nebedžiuginantis interjeras. Ir galiausiai, renovacija gali būti ypač reikalinga, jei planuojate būstą parduoti, nes atnaujinti namai dažnai įgyja aukštesnę rinkos vertę.“

Būsto atnaujinimo projektai gali būti įvairaus masto – nuo smulkių pakeitimų, kaip nauji baldai ar šviestuvai, iki didelių renovacijų, apimančių visą interjero pertvarkymą.

„Virtuvė ir vonios kambarys yra dvi svarbiausios erdvės namuose, – sako interjero dizainerės. – Virtuvė – tai viena dažniausiai naudojamų erdvių, kurioje praleidžiame daug laiko. Moderni, funkcionali ir estetiška virtuvė gali kardinaliai pakeisti viso interjero vaizdą. Vonios kambario atnaujinimas gali sukurti stilingą ir vizualiai patrauklią erdvę. Nauja santechnika, geresnė ventiliacija ir šiuolaikiškas dizainas laikomi išties svarbiais aspektais namuose.“

Jaukumas kurimas praktiškais sprendimais

Šiuolaikiniame interjere svarbūs ir estetika, ir funkcionalumas. Interjero dizainerės atkreipia dėmesį, kad didėja susidomėjimas natūraliomis, perdirbtomis ir ekologiškomis medžiagomis. Dominuoja paprasti, švarūs dizainai su minimaliomis detalėmis, tvarkingos linijos ir neutraliomis spalvomis, stengiantis išvengti chaoso ir pertekliaus.

„Siekiama kurti laikui nepavaldų stilių, kuris būtų aktualus ilgą laiką, – teigia specialistės. – Vis dėlto, siekiant taupiai atnaujinti būstą, pirmiausia privalu sudaryti aiškų darbų planą, nustatyti realų biudžetą ir numatyti 10-20 proc. sumos netikėtoms išlaidoms. Padėti nustatyti prioritetus ir nuspręsti, ką verta išsaugoti ir kur galima sutaupyti, padeda interjero dizainerio konsultacija.“

Interjero specialistės pataria investuoti į tokius ilgaamžius sprendimus, kaip kokybiškos grindys ar plytelės, santechnika, išmaniosios namų sistemos, o esamus vertingus daiktus, pavyzdžiui, spinteles, duris verta perdažyti ar atnaujinti. Naudoti baldai ir sendaikčių turgeliai ir aukcionai – taip pat puiki galimybė sutaupyti.

Didėjant poreikiui pritaikyti namų erdves skirtingoms veikloms, vis dažniau pasitelkiami modernūs sprendimai: išmanieji apšvietimo, apsaugos ir kiti įrenginiai, valdomi per mobiliąsias programas, pabrėžiantys namų komfortą, tvarumą ir personalizavimą. Interjero dizainerių teigimu, šie sprendimai užtikrina, kad namai būtų ne tik estetiški, bet ir funkcionalūs, atitinkantys savininko vertybes ir šiuolaikinius gyvenimo būdo poreikius.

Didėjantys poreikiai – didėjančios investicijos

„Inbank“ paskolos produkto pardavimų vadovė Kamilė Dijokaitė patvirtina, kad namų interjero atnaujinimas tapo svarbia investicija ir dažna paskolų užklausose nurodoma priežastimi. Pasak specialistės, vidutinė finansuojama suma šiame segmente per pirmus penkis šių metų mėnesius viršijo 5 tūkst. eurų, tai yra 12 proc. daugiau nei per tą patį laikotarpį praėjusiais metais.

Pastaraisiais metais išaugęs ne tik naujų sutarčių skaičius, bet ir vidutinė finansuota suma, patvirtina didėjantį susidomėjimą būsto atnaujinimu.

„Žmonės vis dažniau ryžtasi finansuoti didesnes sumas atnaujinimui, – pastebi K. Dijokaitė. – Tai aiškiai atspindi jų norą modernizuoti ir pritaikyti savo gyvenamąją erdvę pagal šiuolaikinius standartus bei asmeninius poreikius, taip padidinant ne tik komfortą, bet ir būsto vertę.“

Sezoniškumas šioje srityje taip pat labai ryškus. Būsto remontai dažniausiai atliekami pavasarį ir vasarą, kai sąlygos yra palankesnės didesniems darbams. Ekspertė pastebi, kad didesnioji dalis paskolų ėmėjų yra vedę, šeimas turintys 31–46 metų asmenys.

Tendenciją, kad būsto atnaujinimas tampa nemenka investicija, patvirtina ir UAB „BIKUVA“ atstovai. „Mūsų duomenimis, vidutinės išlaidos namų atnaujinimui siekia apie 10–15 tūkst. Eur, o buto atnaujinimui – 3–8 tūkst. Eur. Būsto atnaujinimui gyventojai dažniausiai perka grindų dangas, tokias kaip laminatas, vinilas, grindinės plytelės ir medžiagas sienų bei grindų atnaujinimui. Taip pat, dažnai keičiama ir buitinė technika bei durys“, – pažymi jie.

Straipsnio komentarai

Siųsti
Interjeras interjeras