Norbertas Tukaj
Naujoji Pilaitės gimnazija atspindi bendruomenės požiūrį į architektūrą
Pranešimas spaudai

Naujai atidaroma Vilniaus Pilaitės gimnazija – išskirtinė: tai pirmoji ugdymo įstaiga sostinėje, kuri buvo kuriama mokiniams ir pedagogams bei Pilaitės bendruomenei. Prieš trejus metus laimėjusi architektūrinį konkursą mokyklos pastatui projektuoti, DO ARCHITECTS komanda siekė, kad ilgai laukta gimnazija taptų ne tik mokykla, bet ir bendruomenės centru.

„Projektuodami Pilaitės gimnaziją laikėmės pagrindinio principo – galvoti apie žmones, kuriems jis skirtas. Pastatus ir viešąsias erdves kuriame žmonėms suburti. Tikime, kad ir ši gimnazija gali būti ne tik puiki mokykla, bet vieta Pilaitės bendruomenei augti“, – sakė Andrė Baldišiūtė, projekto architektė ir viena DO ARCHITECTS įkūrėjų.

Mokyklą aktyviai kūrė ir bendruomenė

Projektavimo procese aktyviai dalyvavo ir Pilaitės bendruomenė, kaimynystėje esančios mokyklos administracija bei moksleiviai. Gimnazija suprojektuota taip, kad bendruomenė kuo plačiau galėtų naudotis pastatu ne pamokų metu. Daug dėmesio skirta tiek mokyklos, tiek bendruomenės sporto reikmėms. Aplink gyvenantys vaikai projektą įvertinio dar neįvykus oficialiam jo atidarymui – prie mokyklos įrengtos atviros sporto, vaikų žaidimų ir pramogų erdvės jau tapo vienu traukos centrų.

„Pilaitės bendruomenės atstovams esame ypač dėkingi – jie pateikė daug vertingų įžvalgų, ir bendras mūsų visų darbas dar labiau sustiprino projektą. Džiaugiamės, kad galėjome kurti tardamiesi su žmonėmis, kurie pastatu naudosis kasdien“, – komentavo A.Baldišiūtė.

Naujoji mokykla išskirtinė dar ir tuo, kad ji pirmoji Lietuvoje, kurios projektas buvo parinktas architektūrinio konkurso būdu. Naujai įvesti architektūros kokybę vertinantys kriterijai konkurso metu, leido išrinkti geriausią sprendimą ir tuo pat metu užtikrinti efektyvų įgyvendinimą bei kaštų kontrolę.

Kaimynystei draugiška architektūra

Konkursą laimėjusi DO ARCHITECTS gimnazijos projektui skyrė trejus metus, kuriant ir įgyvendinant jį skirtingu laikotarpiu prisidėjo per 18 architektų.

Dėl projekto vientisumo ir kokybės, DO ARCHITECTS komanda parengė pilną interjero bei baldų projektą, suprojektavo aplinkinių gatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų projektus. Visi šie sprendiniai jau įgyvendinti, o gausiai apželdintomis gatvėmis bendruomenė džiaugiasi jau nuo pavasario.

Gimnazijos pastatas suprojektuotas palei gatvę. Taip buvo siekiama draugiškos, jaukios mokyklos: tokios, pro kurios langus galima praeiti, o po įėjimo stogeliu palikti dviratį ar slėptis nuo lietaus. Šalia įrengtos lauko viešosios erdvės – jose daug augalų, naudotos natūralios gražiai senstančios medžiagos - betonas, medis, metalas.

Foto galerija.: new_000264678_0

„Turbūt geriausiai pastatą reprezentuojanti erdvė – vidinė aikštė su laiptais. Tai vieta skirta susibūrimams, bendravimui, aplink ją buriamos visos viešos funkcijos, kaip renginių salė, valgykla, biblioteka, sporto salės“, – komentuoja vienas projekto architektų Kasparas Žiliukas.

Pagrindinė vidaus amfiteatrinė erdvė buvo pritaikytai ir judėjimui su negalia. Laiptuose įkomponuotas serpantininis pandusas suteikė erdvei ne tik funkcionalumo, bet ir architektūrinės išraiškos.

Pats gimnazijos pastatas yra labai kompaktiškas. Jį sudaro bendrųjų erdvių branduolys ir perimetru jį juosiantis klasių žiedas. Klasės ir salės į holus atveriamos įrengiant vitrinas bei stiklines duris. Šis permatomumas moksleiviams užtikrina saugią aplinką. Tokiu sprendimu kuriama „klasės be sienų“ koncepcija, suteikianti galimybę stebėti ir dalyvauti visos mokyklos veiksme.

Projekto skaičiai

Gimnazija – teritorija:

· Sklypo plotas: 18 276kv.m

· Mokyklos sporto ir rekreacijos parkas (saugomoje mokyklos teritorijoje): 7 915kv.m (iš jų 3000 kv.m futbolo aikštelė, ~1000 kv.m universali aikštelė, 100 m bėgimo takas, 4 įgilintos ir želdynais apsodintos lauko klasės, skveras, želdynai)

· Viešosios laisvai aplinkiniams prieinamos erdvės: 4 650kv.m (reljefinė dviračių trasa, vaikų žaidimų aikštelės, skatepark‘as)

· Sutvarkytas gatvės plotas: 8 871kv.m (pėsčiųjų takai, dviračių takai, želdynai)

· Stogo terasa ~510 kv.m.

· Pasodinta augalų: ~25 000 vnt

· Sukurta stovėjimo vietų: 66 gatvėje + 28 sklype

Gimnazija – pastatas:

· Bendras pastato plotas: 11 782kv.m

· Sportui skirtas plotas: 1 529kv.m (pagrindinė sporto salė + 5 mažosios salės)

· Mokymo erdvių skaičius: 80

· Planuojama mokinių: 1 000

Pirmame aukšte visos erdvės suprojektuotos taip, kad būtų pritaikoma bendruomenei.

· atskira aktų salė: ~300kv.m

· mokslo aikšte / amfiteatras: ~530kv.m

· 2 chemijos, 2 fizikos, 2 biologijos laboratorijos

· darbų kabinetas, robotikos kabinetas, valgykla su galimybe apjungti su aktų sale bei maisto ruošos (technologijų) erdvė

Straipsnio komentarai

Siųsti
Architektūra architektura