Pexels
Kartotinis namo projektas: ar tikrai prastesnis nei individualus?
Namas Ir Aš

Projektas – pirmasis ir vienas būtiniausių dalykų planuojant statytis namą. Išskirtinės ir netipinės vietovės savaime įpareigoja parengti individualius projektus. Tačiau būna atvejų, kai pasistatoma nusižiūrint patikusį namo projektą arba išsirenkamas iš kartotinių namų katalogo. Kokių privalumų turi kartotiniai projektai? O gal jų neverta rinktis, nes jūsų namas bus jau toks n-tasis mieste?

Architektai pastebi, kad kartotiniai projektai tampa tikru išsigelbėjimu tiems žmonėms, kurie nėra apsisprendę dėl pačios namo vizijos, bet nori jau greitai pradėti statybas. Kai matai jau paruoštą vieną ar kitą variantą, iškart žinai, ko tikėtis, projektai tampa labiau apčiuopiami. O individualaus projekto paruošimas gali ilgai užtrukti – tai bendras užsakovo ir architekto kūrybos procesas.

Architektas Arūnas Andrašiūnas teigė, kad derinant projektus nėra visiškai jokio skirtumo, ar jis individualus, ar kartotinis. Paklausus, kodėl visgi renkamasi kartotinius projektus, jis sakė, kad taip gerokai sutrumpinamas pats kūrybinis procesas, iš karto gaunama daugiau informacijos. Vertinant kainas, skirtumas tarp individualaus ir kartotinio projekto Lietuvoje gali būti apie 20–30 proc.

Pasitaiko atvejų, kai žmonės pasirenka kartotinį namo projektą iš katalogo ir bando jį modifikuoti, detalizuoti savaip. Tokiu atveju prašoma architektų kartotinį projektą pritaikyti prie sklypo, atsižvelgiant į užsakovo pageidavimus.

„Kartais korekcijos būna nežymios, pavyzdžiui, norima pakeisti langų išdėstymą. Tačiau būna ir taip, kad iš pasirinkto kartotinio projekto užsakovai pageidauja sukurti visiškai kitokį. Kita vertus, priimu tai kaip užduotį sau, juk ne visi moka nupasakoti, tad bando modifikuoti grafiškai. Nebūtinai lygiai taip pat padarome – pateikiame pasiūlymą mėgindami patenkinti užsakovo norus“, – pasakojo A. Andrašiūnas.

Sąvoka būna ir iškreipta

Architektas pabrėžė, kad tinklalapiuose įkelti šimtai tipinių namų projektų ne visada atitinka kartotinio namo projekto sąvoką – tai yra tie patys individualūs projektai. Vienoje situacijoje juos gali panaudoti, o kitoje – ne, išraiška individuali. Žinoma, priklauso, ko ieškoma, – jei tinka jau paruoštas ir pavaizduotas variantas, kodėl gi ne.

„Kartotinis projektas – tai toks, pagal kurį statyta kelis kartus. Racionalizuoti tam tikri konstrukciniai ir funkciniai dalykai, dėl kurių jis tampa universalus“, – aiškino architektas ir pridūrė, kad statytą namą yra galimybė pamatyti realiai arba bent jau nuotraukose. Tai esą pagrindinis privalumas, ypač tiems, kuriems yra sunkiau apsispręsti.

Tiesa, ne bet kokiam sklypui tinka toks namo projektavimo būdas. Yra sklypų, kur jokio kartotinio projekto neįtalpinsi. Priklauso nuo individualios situacijos.

Kartais reikalingas pradinis planavimas, profesionalus požiūris į patį sklypą. A. Andrašiūnas pripažino, kad dažnai neįvertinama aplinka. Nusiperkamas sklypas prie miško ir galvojama, kad ateityje viskas bus lygiai taip pat. Tačiau tiesa yra visai kita – tame vadinamajame miške būna numatyti kiti sklypai, gatvės. Visuomet verta išgirsti projektuojančio, o ne parduodančio specialisto nuomonę, nes jų interesai skirtingi.

Pasirinkus kartotinį namo projektą geriausią rezultatą galima pasiekti tik žinant, ko nori, apgalvojus savo poreikius. „Reikia atlikti tam tikrus namų darbus – sudėlioti savo prioritetus. Antraip projektavimo metu atsiras šimtai variantų, iš kurių bus sunku išsirinkti tinkamiausią, nes neegzistuoja kriterijai, kas patinka ir kas ne“, – sakė pašnekovas.

Citata:Pasirinkus kartotinį namo projektą geriausią rezultatą galima pasiekti tik žinant, ko nori, apgalvojus savo poreikius.

Anot jo, rinkoje egzistuoja daug pseudoprojektų, kurie būna labai pigūs. Architektas įspėja neužkibti ant tokios meškerės. Jei labai pigu, suprask – gausi ne tai, ko tikiesi.

„Atrodytų, viskas suprojektuota, konstrukciniai mazgai padaryti, bet tokie, kurių nebus įmanoma panaudoti. Leidimą gauti gali, o statyti pagal pateiktą projektą – ne“, – atkreipė dėmesį A. Andrašiūnas.

Konstrukciniai mazgai esą negali būti paruošti iš anksto, nebent tas namas ne kartotinis, o tipinis. Tačiau net ir tuomet pamatai vis tiek kiekviename sklype projektuojami individualiai atsižvelgiant į geologinius grunto tyrimus“, – pabrėžė architektas ir pridūrė, kad namas dėl to ir vadinamas nekilnojamuoju turtu, nes susietas su žeme. Viską lemia tai, koks yra sklypas, kokia grunto sandara.

Ateities tendencija

Kartotinių namų projektų įmonės verslo vystymo vadovas Vladislavas Gžybovskis pastebėjo, kad prieš užsisakydami būsimo namo projektą, nesvarbu, individualų ar kartotinį, užsakovai dažniausiai turi savo įsivaizdavimą. Kitaip tariant, duoda toną – ateina su konkrečiais pavyzdžiais.

„Mūsų sudarytame kataloge turime apie tūkstantį kartotinių projektų, dažniausiai nelieka ką kartoti. Tad prieiname iš kito galo – yra projektas, kuris patiko, mes jį pritaikome prie kliento poreikių“, – aiškino V. Gžybovskis.

Visų pirma išsiaiškinama, ar tas projektas tinka konkrečiam sklypui. Gali būti, kad visiškai netinkamas pagal pasaulio kryptis – tuomet reikia ieškoti kažko kito. Čia ir prasideda žaidimai: galima didinti ar mažinti plotą, langus, įrengti jų daugiau, sumodeliuoti papildomas patalpas, pavyzdžiui, garažą, pavėsinę. Aišku, iš vieno aukšto nepadaromas dviejų aukštų namo projektas, bet dažniausiai suprojektuotą 100 kv. m plotą norima padidinti iki 120 kv. m. Tai – jau bemaž įprasta.

Specialisto manymu, praktiškai toks projektas jau yra individualus, tik jį ruošiant išvengiama kūrybos proceso. Todėl V. Gžybovskis prognozuoja, kad ateityje bus einama link kartotinių projektų: greičiau, paprasčiau, pigiau. Projekto dokumentai patvirtinami maždaug per du mėnesius.

Suprantama, kad individualumą galima kurti ir kitokiais būdais. Namas, turintis kokią nors išskirtinę detalę, tarkime, kabančią konsolę, nėra visiškai originalus. Yra labai panašių tokių sprendimų skirtingose šalyse. Bet kažkas pakeičiama – štai ir individualus sprendimas.

Rinkdamiesi namo projektą, žmonės pirmiausia turėtų tiksliau įvertinti biudžetą jam įgyvendinti. Specialistams labai dažnai tenka nuleisti žmones ant žemės dėl pageidaujamų sprendimų, paklausus, koks yra biudžetas.

„Tam tikri sprendimai pabrangina namo statybos kaštus. Pavyzdžiui, vitrininiai langai – nuo lubų iki grindų, siekiantys tris metrus. Gražu, bet kainuoja brangiai. Būtina žinoti, už kokią sumą norima pasistatyti namą, ar planuojamas biudžetas iki dalinės ar visos apdailos. Derinant, diskutuojant galima atsisakyti daug brangių sprendimų“, – perspėjo V. Gžybovskis.

Pasak jo, kartotinio namo projektas yra tikrai labai lankstus. Įmanomas netgi toks variantas – vieno tipinio projekto išplanavimą suderinti su kito projekto išorės apdaila. Tai esą daug paprasčiau, nei parengti naują projektą. „Vienas tipinio namo projektų privalumų yra tas, kad pakeitimus galima padaryti čia ir dabar. Gyvenimo tempas greitėja, visi taupo savo laiką.“

Straipsnio komentarai

Siųsti
Architektūra architektura