Estijos paroda Venecijos bienalėje „Home Stage“ Kertin Vasser
Estų architektai Venecijos bienalėje nagrinėja namų ir nekilnojamojo turto priešpriešą
Namas Ir Aš

Venecijos architektūros bienalėje Estijos architektūros centras pristatys Aet Ader, Arvi Anderson, Mari Möldre („b210 Architects“) kuruojamą parodą „Home Stage“ (liet. namų scena). Per pusę metų paviljone pasikeisdami gyvens įvairūs Estijos menininkai.

Salizada Streta 96 įsikūrusioje parodoje nagrinėjamas prieštaravimas tarp gyvenamosios vietos kaip namų ir kaip mainų vertės. Joje apsigyvens įvairūs Estijos menininkai – kiekvienas po vieną mėnesį praleis Venecijos nuomojamame bute, kuris tampa ir namais, ir scena.

„Estijos paviljonas yra ilgalaikio spektaklio formatas, kuriame įprastos buitinės pareigos ir išgalvoti scenarijaus ir ne scenarijaus protrūkiai vyksta viešumoje. Vieną iš atlikėjų, Paulą Veidenbaumą, intriguoja tai, kaip nematomumo klausimai, tokie kaip rūpestis, agresija ir vienatvė, kontrastuoja ir greitėja kartu su didžiuliu nekilnojamojo turto matomumu, kurį, ypač Venecijoje, skatina hiperturizmas ir gentrifikacija“, – teigia viena iš parodos kuratorių Mari Möldre.

Estijos paroda Venecijos bienalėje „Home Stage“

„Namų scena“ apmąsto prieštaravimus tarp namų ir nekilnojamojo turto, svajonių ir tikrovės, nuomininkų ir savininkų, gyventojų ir lankytojų. Būstas nebėra skirtas tik gyventi: investicijos ir spekuliacijos tapo pagrindine vis daugiau būstų paskirtimi, nes nekilnojamojo turto ir nuomos kainos nuolat auga. Miestų centrus sudaro namai, kuriuose gyvenimas tapo nereikalingas. Daugelis būstų turi savininkus, bet neturi gyventojų, o kitur gyventojai stengiasi tapti savininkais. Namų, kaip intymios erdvės, šeimos istorijos ir materialinės biografijos vietos, stabilumas kontrastuoja su nekilnojamojo turto lankstumu ir trumpalaikiškumu, greitomis pirkimo ir pardavimo rinkomis. Namai tampa vienkartiniu gyvenimo būdo produktu.

Kuratoriai suprojektavo kelią, kuriuo gali eiti kiekvienas lankytojas. Kelionė prasideda nuo atviros gatvės, kurioje bus įrengti keturi mediniai gultai, ant kurių žmonės galės pailsėti prieš įeidami į erdvę. Įžengus pro pagrindines duris, patenkama į prieškambarį, kuriame per šešis mėnesius kiekvienas atlikėjas ne kartą tapys baltą sieną. Svetainėje ir virtuvės zonoje bus įrengta sienos dydžio įdomybių vitrina, pripildyta įvairių artefaktų: dokumentų, skulptūrų, prisiminimų, taip pat savotiškų virtuvės įrankių.

Miegamajame įrengta instaliacija – veidrodinės lubos, o vonios kambaryje – „kriauklių fontano“ scena, kurioje kriauklių ir vonios maišytuvai šoks ir retkarčiais purkš vienas į kitą. Galiausiai lankytojai atsidurs priešais uždarytas duris, kurias atrakins atlikėjas: tuščią kambarį su dulkių ir pūkų debesimis, kuriuos pučia keturi dulkių siurbliai.

Estijos paroda Venecijos bienalėje „Home Stage“

Bienalę „Architettura 2023“ kuruoja architektė ir rašytoja Lesley Lokko. Jos tema – „Ateities laboratorija“,, o paroda numatyta kaip savotiškos dirbtuvės, laboratorija, kurioje architektai ir praktikai, atstovaujantys išplėstiniam kūrybinių disciplinų laukui, ištraukia savo šiuolaikinės praktikos pavyzdžius, nubrėžiančius kelią, kuriuo žiūrovai gali vingiuoti, įsivaizduodami, kokia gali būti ateitis. Šia prasme Estijos paroda atsiliepia į L. Lokko kvietimą kurti paviljonus: „Namų ir nekilnojamojo turto priešprieša įkūnija įvairius žmonių santykius ir prieštaringas situacijas: priklausomai nuo mūsų vaidmens, keičiasi ir požiūris į mus supančias erdves bei žmones. Todėl, užuot kūrę naujas erdves ir daiktus paviljonui, užsiimame socialine ir erdvine dinamika ir tam pasitelkiame kelis menininkus ir rašytojus ne iš architektūros srities. Susidariusi kūrybinė netvarka Venecijos bute nepateikia baigtinių atsakymų, bet kviečia pasitelkti vaizduotę ir provokuoja kritinį mąstymą“, – aiškina kuratoriai.

Su "Namų scena" kasdienybė bus išgyvenama ir atliekama duetu su butu. Bienalės "Architettura 2023" lankytojai taps šio spektaklio dalimi per scenarijaus ir ne scenarijaus veiklų kilpą. Estijos paviljonas kviečia būti smalsiu kaimynu, architektūros tyrinėtoju ir svečiu privačiame namų įkurtuvių vakarėlyje, bet visų pirma teigia: visi yra laukiami.

Architektūra architektura