Projekto vizualizacija Bendrovė
Atgimsta istorinis Berčiūnų kurortas
Pranešimas spaudai

Šalia Panevėžio esantys Berčiūnai tarpukariu ir sovietmečiu buvo tapęs populiariu kurortiniu miesteliu, kuriame poilsiaudavo pasiturintys gyventojai, o miesto inteligentai turėjo ir vilas. Ilgainiui Berčiūnų žavesys prigeso, tačiau dabar vietovė išgyvena renesansą. Netrukus vietoje apleistos mokyklos iškils modernus daugiabutis, gyventojai galės džiaugtis atnaujintu parku su laisvalaikio infrastruktūra, pėsčiųjų ir dviračių takais.

Didmiesčio gyventojams jau tapo įprastu reiškiniu matyti nuolat besikeičiančias, renovuojamas miesto gatves, atgimstančius rajonus, išdygstančius vis modernesnius pastatus. Naujos vietos greitai tampa objektais, pritraukiančiais tiek naujus gyventojus, tiek verslus. Tiesa, pastaruoju metu projektų vystytojų dėmesį vis dažniau patraukia mažesni miesteliai ar priemiesčiai. Viena tokių vietų tapo ir bene aštuonis kilometrus nuo Panevėžio nutolę Berčiūnai.

Senasis mokyklos pastatas išliks ir atgims

Panevėžio rajono savivaldybei paskelbus aukcioną, kelerius metus visiškai apleista Berčiūnų mokykla buvo akimirksniu nupirkta ir atgims iš naujo. Jau pirmajame aukcione nupirkusi nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Panvalda“ paskelbė, kad šį pastatą prikels naujam gyvenimui, o gyvenvietę viliasi paversti traukos centru. Kokie pokyčiai planuojami?

Vietoje daugiau nei 2,3 tūkst. kv. m ploto buvusios mokyklos planuojama sukurti gyvenamąsias patalpas – dviejų aukštų daugiabutį, kuris po kelerių metų taps nauju traukos centru jaunoms šeimoms, trokštančioms pabėgti nuo intensyvaus miesto gyvenimo ritmo.

„Panevėžys yra judrus, augančios pramonės miestas. O Berčiūnai – priešingybė. Tai žaliuojantis priemiestis, kuriame visais metų laikais vyrauja ramybė, atsipalaidavimas ir poilsis gamtos apsuptyje. Miesto centras ar kaimynystėje suplanuota „Rail Baltica“ stotis automobiliu pasiekiami vos per kelias minutes“, – projekto vizija dalijasi projekto vystytojas Marijus Balys.

Pašnekovas pasakoja, kad prieš įsigyjant buvusią mokyklą buvo atliktas išsamus pastato būklės vertinimas ir nustatyta, kad visos konstrukcijos yra sveikos ir tvirtos, nepažeistos per laikotarpį, kai mokykla nebuvo naudojama. Buvo nuspręsta patį pastatą palikti, o iš esmės atnaujinti visas inžinerines sistemas, fasadus, stogą, bei perplanuoti patalpas.

„Norime išsaugoti pastatą dėl keleto esminių priežasčių. Pirmiausia, tai – daug tvariau nei viską griauti, utilizuoti, o paskui statyti iš naujo. Pasaulyje į madą grįžta tokie monumentalūs pastatai, o mokykla kelia sentimentus pirmiausia vietos bendruomenei. Kituose projekto etapuose greta atsiras papildomi tūriai. Viršutiniame aukšte numatytos mansardos, apatiniame – terasos ir atskiri įėjimai į apartamentus“, – sako M. Balys.

Tiesa ta, kad šiandienėje nekilnojamojo turto (NT) rinkoje atnaujintos statybos būstai yra išgraibstomi per labai trumpą laiką. Jie įgauna didesnę išliekamąją vertę, geriau suplanuoti, patogiau įrengti, o jų išlaikymas kainuoja pigiau.

Projekto vystytojas atkreipia dėmesį, kad žmogus, pasirinkęs gyvenimą siūlomuose apartamentuose, gauna ne tik gyvenamąjį plotą, bet ir visą privalumų paketą, atliepiantį šiuolaikinio gyventojo poreikius ir gyvenimo būdą. Kieme suprojektuotas 9 m ilgio ir 4 m pločio baseinas, į kurį pirmo aukšto gyventojai galės patekti tiesiai pro savo miegamojo duris ir rytą pradėti nuo pasiplaukiojimo baseine!

Teritorijoje numatyta sporto aikštelė, skirta skatinti turiningą vaikų laisvalaikį. Joje galės būti organizuojamos krepšinio ir kitų sporto šakų varžybos, taip stiprinami vietos bendruomenės ryšiai ir bendravimas. Numatyta ir privati barbekiu zona, kurioje gyventojai galės leisti šiltus vasaros vakarus, organizuoti susibūrimus.

Pasak įmonės atstovo, istoriniais Berčiūnų gyvenvietės vaizdais ketinama įpūsti gyvybės bendrosioms rekonstruojamo mokyklos pastato patalpoms, t. y. antrojo aukšto koridoriuje.

Pagrindinius pirmojo etapo statybos darbus numatoma pradėti gavus statybų leidimą. Jei, kaip siekiama, tai padaryti pavyks dar šiemet, prasidės ir pardavimas, o pirmieji savininkai galės kurtis 2023 metais. Rezervuoti patinkančias patalpas galima jau dabar, susisiekus su projektą vystančios bendrovės administracija.

Įkvėpimą suteikia praeitis

Berčiūnų mokykla uždaryta 2020-aisiais. M. Balys patikina, kad tai tikrai išskirtinis objektas – yra žemės sklypas, labai gera vieta, kurią supa net 300 ha plotą apimantis pušynas. Projekto idėjai įtakos turėjo ir būsimojo „Rail Baltica“ geležinkelio ruožo Berčiūnai–Joniškėlis planai. Nutiesta elektrifikuota europinės vėžės geležinkelio linija, eisianti nuo Varšuvos per Kauną ir Rygą iki Talino, leis gyventojams daug greičiau ir paprasčiau pasiekti šalies miestus bei komfortiškai keliauti tarp kaimyninių valstybių.

Kaip teigia naujasis šeimininkas, juos į priekį veda ne tik verslo interesai, bet ir vietos potencialas – Berčiūnus prikelti naujam gyvenimui. Anot jo, net pati Berčiūnų istorija primena puikias iniciatyvas dar tarpukariu šį kraštą paversti rajono kurortu. Apie jį pradėta kalbėti 1929 metais, kai Miškų departamento sprendimu buvo įsteigta Sanžilės vasarvietė, įsikūrusi sausu ir sveiku oru pagarsėjusiame Berčiūnų pušyne. Tarpukariu čia mėgo poilsiauti tuometės įžymybės, vilas turėjo miesto inteligentai. Taip pat sovietmečiu Berčiūnuose planuota įsteigti sanatoriją, tačiau toks ambicingas projektas nespėtas įgyvendinti.

„Tikime, kad Berčiūnų gyvenvietė turi didelį potencialą. Džiaugiamės įsigiję puikios būklės pastatą. Turime viziją, kaip gyvenvietė galėtų transformuotis ir tapti nauju traukos centru, o naujasis objektas pagražins jos veidą ir pritrauks naujakurių. Džiaugiamės, kad kartu su Panevėžio savivaldybe turėsime galimybę prisidėti prie Panevėžio miesto ir jo rajono plėtros“, – sako projekto vystytojas M. Balys.

Naujieji savininkai teigia, kad įkvėpti užsienio šalių pavyzdžių, kur šalia didesnių miestų formuojamos naujos gyvenvietės su nauja, patogiai gyventi sukurta infrastruktūra. Vis dažnesne praktika Lietuvoje tampa ir tai, kad daugelis senų pastatų rekonstruojami, atnaujinami, keičiama patalpų paskirtis. Naujasis daugiabutis iškils patogioje ir saugioje vietoje gyventi, šeimos galės leisti laisvalaikį ir ilsėtis. Pastatas apsuptas žalumos, erdvus sklypas turės papildomų aktyvaus poilsio zonų.

Vietos gyventojų laukia daugiau pokyčių

Šiuo metu Berčiūnų teritorijoje įgyvendinama ir daugiau projektų. Kadangi dviratis ar paspirtukas tampa vis patogesne ne tik susisiekimo, bet ir laisvalaikio priemone, Panevėžio miesto savivaldybė deda visas pastangas, kad būtų atnaujinta kuo daugiau dviračių trasų su visa jiems reikalinga infrastruktūra.

Vasarą pradėti pėsčiųjų ir dviračių tako nuo Vakarinės g. iki Berčiūnų gyvenvietės modernizavimo darbai, kurių metu bus atnaujinama kelio danga, įrengiamas apšvietimas, poilsio aikštelės ir iki pat Berčiūnų drieksis nenutrūkstama, patogi ir atnaujinta trasa.

Berčiūnų gyventojų laukia išties apgalvoti savivaldybės projektai, pagerinsiantys gyventojų judėjimo galimybes, skatins aktyviai leisti laisvalaikį. Numatyti ir Sanžilės pliažo tvarkymo darbai.

„Vertindami Panevėžio rajono gyvenviečių kontekste, galime pasidžiaugti, kad Berčiūnų bendruomenė turi gana modernią ir visą reikalingą infrastruktūrą: atnaujintos gatvės, keliai, vandentiekis, nuotekos ir kita infrastruktūra. Savivaldybė glaudžiai bendradarbiauja ir tariasi su bendruomene visais aktualiais klausimais“, – sako Panevėžio rajono savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis ir patvirtina, kad vystant naująjį daugiabučio projektą buvusios mokyklos teritorijoje savivaldybė yra pasiruošusi bendradarbiauti ir kartu spręsti bendruomenei aktualius klausimus.

Straipsnio komentarai

Siųsti
Architektūra architektura