Pavasaris – sandėliukų ir garažų tvarkymo metas, todėl didelių gabaritų atliekų kiekiai atšilus orams jau nuo balandžio mėnesio padidėja dvigubai, lyginant su įprastiniais mėnesiais. Kaip susitvarkyti sandėliuką ar garažą, kad jis būtų patogus naudoti ir funkcionalus, dalijasi „Tvarkos psichologija“ ekspertė Sigita Turskienė, o kur mesti susidariusias didelių gabaritų atliekas ir kaip patogiai jas rūšiuoti, pasakoja aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ atliekų surinkimo verslo vadovė Daiva Skrupskelienė.
Į konteinerį – jokiu būdu
Vilnietis Mindaugas pasakoja, kad nusprendęs sutvarkyti senelių garažą susidūrė su dilema, kur mesti nebereikalingus daiktus ir atliekas. Garaže atsirado ne tik su automobiliais susijusių atliekų, tačiau ir įvairių produktų pakuočių: „Pradėjęs tvarkyti garažą tikėjausi, kad daugiausia susidursiu su įvairiomis automobilių dalimis, padangomis, buteliukais nuo tepalų, tačiau paaiškėjo, kad yra net baldų, senų stiklainių, plastiko indelių nuo jogurto, kurie buvo naudojami auginant daigus. Pradėjęs rūšiuoti visas šias atliekas pasimečiau, nežinojau, kaip teisingai jas išmesti.“
Įvairių erdvių tvarkymą, anot S. Turskienės, pradėti reikėtų nuo apmąstymų – kokia konkrečiai problema susijusi su ta erdve, galbūt neįmanoma rasti reikiamų daiktų arba naudoti patalpos pagal jos funkciją, pavyzdžiui, garaže laikyti automobilio: „Tikslų lengviau siekti tada, kai turime viziją, kam norime naudoti patalpą, galime ją paruošti pagal savo poreikius. Jei patalpa nedidelė, aš rekomenduoju pirmiausia išnešti visus daiktus, vėliau atskirti nebereikalingus, o likusius tinkamai surūšiavus sudėti į vietas. Jei patalpa didelė, o laiko turime ribotai, tvarkyti reikėtų erdvę suskirsčius zonomis.“
Tvarkant savo patalpas, svarbu tinkamai pasirūpinti atliekomis ir neužteršti aplinkos. Pasitaiko, kad žmonės nusprendžia visą sandėliuko ar garažo turinį tiesiog išmesti į konteinerius arba palikti šalia jų. „Atliekas reikėtų išrūšiuoti skirstant į kategorijas pagal jų rūšį. Pakuočių atliekas galima mesti į joms skirtus konteinerius, o baldus, elektronikos prietaisus, buteliukus nuo tepalų, padangas reikėtų vežti į didelių gabaritų surinkimo aikšteles. Ten bus pasirūpinta jų perdirbimu arba utilizavimu nedarant žalos aplinkai. Jei sandėliuke laikėte nebereikalingą, bet naudoti dar tinkamą tekstilę, ją reikėtų atskirai nunešti į tekstilei skirtą konteinerį“, – teigia D. Skrupskelienė.
Padėti gali didmaišis
Pastebėjęs, kad tvarkomame garaže atliekų yra itin daug, Mindaugas sakė nusprendęs išbandyti kelis didmaišius: „Pakuočių atliekas sudėjau į paprastus atliekoms skirtus maišelius, tačiau supratau, kad didesnės atliekos į juos netilps, teks jas palaidas vežti mašinos priekaboje, todėl nutariau surūšiuoti. Į vieną didmaišį sudėjau išrinktus baldus ar jų nuolaužas, įvairias lentas, kitą skyriau senoms statybinėms atliekoms, plytelėms, dailylentėms, į trečią dėjau senas radijas, telefonus, televizorių, arbatinuką ir kitus buitinius prietaisus.“
D. Skrupskelienė sako, kad tais atvejais, kai atliekų susidaro itin daug, verta iš anksto pagalvoti apie jų išrūšiavimo principus, tai padės lengvai atliekas transportuoti ir nepadaryti netvarkos kieme šalia sandėliuko ar garažo: „Statybiniam laužui, žaliosioms atliekoms, išrinktiems baldams, kraustymosi metu susidariusioms atliekoms kaupti ar surūšiuoti tinkamiausia naudoti didmaišius, vienas didmaišis gali atlaikyti iki 800 kg svorį.“
Pasak D. Skrupskelienės, didmaišius žmonės renkasi ir norėdami ilgiau kaupti atliekas, jas išvežti vienu metu, tačiau reikėtų atsiminti, kad į tą patį didmaišį reikėtų mesti tik homogeniškas, t.y. tos pačios rūšies, atliekas. Didmaišis gali pasitarnauti ir jau sutvarkytame garaže ir sandėliuke kaip laikina atliekų laikymo vieta, tačiau jis netinka mišrioms komunalinėms atliekoms, toksiškoms ir sprogioms atliekoms, skysčiams, padangoms kaupti, taip pat į juos nereikėtų mesti aštrių atliekų, kurios galėtų maišą pažeisti.
Kaip susitvarkyti ilgam?
S. Turskienė pataria jau tvarkantis numatyti patogias daiktų laikymo sistemas. Paskyrus konkrečias vietas, reikėtų ugdyti įprotį ir toliau daiktus padėti į jiems skirtas vietas ir, pavyzdžiui, į įrankiams skirtas dėžes nedėti kitokių daiktų.
„Norint užtikrinti sandėliukų ir garažų patogumą itin svarbios yra lentynos, kuriose galima patogiai laikyti daiktus. Daiktus reikėtų suskirstyti pagal kategorijas – tai geriausia padaryti turint dėžes. Kokias dėžes rinktis priklauso ir nuo žmogaus asmenybės, daliai žmonių svarbu, kad būtų estetiška, nieko nesimatytų, tada geriausia rinktis uždaras vienodas dėžes, kitiems geriau tiktų permatomos dėžės, kuriose iš karto matosi, kur ir kas yra sudėta, kitaip jie net pamiršta, kad jau turi tam tikrus įrankius ar kitus daiktus“, – siūlo S. Turskienė.
Net ir atlikus sandėliuke ar garaže generalinę tvarką pasitaiko, kad netrukus ten ir vėl įsivyrauja chaosas – gražiai surūšiuoti daiktai kažko ieškant vėl susimaišo, atsiranda naujų sandėliavimui skirtų reikmenų. „Net ir susitvarkius garažą ar sandėliuką, neretai vėl pradedame ten kaupti sugedusius elektronikos prietaisus, išaugtus drabužius ar kitus daiktus. Šio įpročio atsikratyti itin sunku, todėl rekomenduočiau išskirti konkrečią lentyną ar dėžę šiems daiktams, jai persipildžius vėl peržiūrėti ir atrinkti, ko nebereikia. Praėjus šiek tiek laiko su daiktais paprastai yra lengviau atsisveikinti“, – pataria S. Turskienė.