Atėjus pavasariui, sodo ir daržo entuziastai puolė prie darbų. Nemažai jų daliai iškilo klausimas, kur įsigyti norimų sodinukų. Itin gera vieta tai padaryti – sodinukų mugės, mat vienoje vietoje galima rasti daugybę pardavėjų ir tikrai didelę augalų įvairovę.
Visus sodininkus, daržininkus, sodybų šeimininkus šiemet vėl pakvies Didžioji sodinukų mugė. Ji vyks balandžio 20 d. prie Klaipėdos, o balandžio 28 d. – prie Vilniaus „Akropolio“.
Pirmą kartą mugė buvo surengta pernai pavasarį sostinėje ir sulaukė labai didelio susidomėjimo. Ne vieno dalyvio ir lankytojo ji buvo įvertinta kaip geriausia augalų mugė Lietuvoje. Šiemet Didžiąją sodinukų mugę buvo nuspręsta organizuoti ir Klaipėdoje, o nuo kitų metų ji turėtų vykti ir Šiauliuose.
„Džiaugiamės, kad ši mugė – tokia populiari, ir kad turime galimybę plėstis į kitus miestus. Pandemijos metu daug kas įsigijo sodybas, ėmė puoselėti seniau turimas, domėtis, kaip patiems užsiauginti maisto, kuris parduotuviniam niekuomet neprilygs... Sodininkystė ir daržininkystė vėl sugrįžo į madą“, – teigė mugės organizatorė, renginių agentūros „Gera gyventi“ įkūrėja ir vadovė Ventė Viteikaitė.
Atėjusieji į renginį galės įsigyti vaismedžių, vaiskrūmių, daržovių sodinukų, gėlių bei dekoratyvinių augalų, prieskoninių ir vaistinių augalų, įvairių priemonių daržui ir sodui įrengti bei prižiūrėti, lauko aksesuarų. „Dalyvius atrenkame itin kruopščiai, norime užtikrinti tiek platų asortimentą, tiek kokybę“, – tvirtino moteris.
Į mugę pakviesti ir stambūs komerciniai medelynai, ir maži gamtiniai ūkiai, pavieniai augintojai – iš viso daugiau nei pusšimtis dalyvių, suvažiuosiančių iš visos Lietuvos. Bus galima įsigyti tiek Lietuvoje labiausiai paplitusių nuo seno auginamų veislių, tiek retų egzotinių. „Man pačiai šiuo metu įdomiausi senieji augalai, paveldo veislės. Kai kurios jų išlikusios, tačiau dalis baigia išnykti... Norėtųsi jas išsaugoti – juk tai augalai, prisitaikę augti ir derėti mūsų klimato sąlygomis, maitinę ir džiuginę mūsų tėvus, senelius, prosenelius – toliau augindami šiuos augalus tęstume senąsias tradicijas ir taip juos pagerbtume“, – kalbėjo organizatorė.
Renginyje bus galima rasti obelų, kriaušių, slyvų, vyšnių, trešnių, šermukšnių, riešutmedžių, serbentų, agrastų, aktinidijų, aviečių, gervuogių, šilauogių, sausmedžių bei kitų vaismedžių ir vaiskrūmių, įvairių daržovių sodinukų, o norintys papuošti aplinką galės rinktis iš daugybės rūšių gėlių ir dekoratyvinių augalų. Renginyje dalyvaus nemažai specializuotų ūkių ir garsių Lietuvos kolekcininkų – iš jų bus galima įsigyti vynuogių, aktinidijų, šilauogių, pomidorų, rožių, bijūnų, taip pat – įvairių prieskoninių ir vaistinių augalų.
„Be to esame vienintelė mugė Lietuvoje, kurioje bus galima įsigyti grybų auginimo ruošinių. Grybų auginimas Lietuvoje – dar naujiena, tačiau vis daugiau žmonių apie jį teiraujasi. Į lankytojų pageidavimus reaguojame labai rimtai, tad į šių metų renginius pakvietėme ir vieną grybais bei grybų auginimo ruošiniais prekiaujantį ūkininką“, – entuziastingai pasakojo V. Viteikaitė.
Mugėje taip pat bus galima įsigyti specialių substratų bei komposto, trąšų, mulčio, priemonių nuo kenkėjų, įvairių rakandų ir įrankių, vazonų, vazų, tvorelių, lauko skulptūrų ir fontanėlių, inkilų, girdyklų, aplinką papuošti skirtų amatininkų darbų. Bus galima užsisakyti ir pakeltas lysves ar šiltnamį.
„Norime, kad atėjusieji galėtų rasti visko, ko reikia sodui ir daržui, vienoje vietoje. Lauksime ir turinčių stambesnius ūkius, ir tų, kurių darželis įrengtas balkone. Tikimės, kad visi ras, ko ieškantys“, – sakė pašnekovė.
Ji džiaugėsi, kad renginio lokacija – itin patogi – beveik miesto centre, aplink – daug nemokamų parkavimo vietų. „Be to būsime po stogeliu – tad bus patogu apsipirkti, net jei lytų“, – dar vieną privalumą įvardijo organizatorė. Į renginį kviečiami tiek vilniečiai, tiek gyvenantys tolėliau.
Mugės darbo laikas nurodytomis dienomis – nuo 9 iki 16 val. Renginys vyks ir rudenį – rugsėjo 14 d. – Klaipėdoje, rugsėjo 22 d. – Vilniuje.